fbpx

Konieczność artroskopii kolana lub rekonstrukcji więzadła krzyżowego

Czy konieczna jest artroskopia kolana (stawu kolanowego) lub artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego?

Wielu Pacjentów pyta mnie czy koniecznie muszą poddać się zabiegowi leczenia stawu kolanowego za pomocą artroskopii? Niestety każdy przypadek jest indywidualny. Wielu osobom udaje się wygoić i zrehabilitować staw kolanowy po urazie bez konieczności jego otwierania. Chodzi mi tu o niewielkiego stopnia urazy łąkotek (które nie powodują zakleszczania się kolana) oraz naciągnięcia i niewielkiego stopnia naderwania więzadeł (1 lub 2 stopień wg Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Ortopedycznych i Traumatologów). Jeśli natomiast staw po urazie pomimo leczenia zachowawczego i rehabilitacji nie wraca do właściwej funkcji, utrzymuje się obrzęk i ograniczenie ruchomości, a także ból niepozwalający wykonywać jakichkolwiek ćwiczeń, należy rozpatrzyć na podstawie badań lekarskich artroskopową operację w celu usunięcia potencjalnych przyczyn tego stanu. Jeśli natomiast po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego nie dochodzi do niestabilności a staw powrócił do normalnej funkcji i brak jest jakichkolwiek dolegliwości należy z artroskopią się wstrzymać i wdrożyć trening wzmacniający. Na dzień dzisiejszy nie ma przekonywujących danych na temat tego że u Pacjentów z wygojonym całkowitym zerwaniem więdzadła krzyżowego i dobrej stabilności stawu rekonstrukcja jest konieczna. Co więcej brak tej rekonstrukcji wg danych statystycznych nie wpływa ujemnie na postępowanie zmian zwyrodnieniowych. Tak więc najbardziej sensownym podejściem byłoby zrehabilitaować staw kolanowy po zerwaniu i dopiero wtedy ocenić czy konieczna jest rekonstrukcja.

Myślę że część wątpliwości udało mi się rozwiać. Jeśli mają Państwo pytania proszę o zadawanie ich w komentarzach pod linkiem do posta na FB.

Zapraszam do korzystania z moich usług i odwiedzania fizjoterapia-rehabilitacja.pl

Dodatkowo zamawiając wizyty domowe i podając hasło: Rehabilitacja Poznań mogą Państwo skorzystać z rabatu na usługi wizyt domowych na terenie miasta Poznania!

Szczegóły promocji w dziale OFERTA i CENY.

Pozdrawiam

Mateusz Kruświcki

Fizjoterapeuta

tel.609-676-607

www.fizjoterapia-rehabilitacja.pl