fbpx

Masaż relaksacyjny Poznań

Masaż relaksacyjny z dojazdem do Pacjenta – co warto wiedzieć by sobie pomóc.

O stosowaniu masażu dla zrelaksowania ciała napisano już wszystko lub prawie wszystko. Jest to chyba najstarsza znana metoda pracy z ciałem. Nie mniej jednak rzadko gdzie i kiedy można zapoznać się z celowością jego stosowania. Oczywiście mówię tu nie o technice wykonania (ponieważ jest ich mnóstwo) ale o celu dla którego się go wykonuje.

Masaż relaksacyjny Poznań z dojazdem do Pacjenta

Masaż relaksacyjny to przede wszystkim oddziaływanie na układ nerwowy. Ma on na celu pobudzenie wytwarzania endorfin. Te zaś mają powodować zmniejszenie napięcia w układzie nerwowy. Skutkuje to rozluźnieniem mięśni i w wielu przypadkach zmniejszeniem bolesności oraz zmniejszeniem wrażliwości na bodźce mechaniczne. Jest to krytyczne ważne w przypadkach przewlekłego napięcia psychofizycznego. To tak trochę jak ziołowe tabletki uspokajające tyle że bez tabletek ? Masaż relaksacyjny Poznań to hasło pod którym łączą się właściwa technika wykonania zabiegu jak o korzystna cena.

By osiągnąć właściwy efekt masażysta powinien wykonywać chwyty które stopniowo uelastyczniają tkankę a nacisk na nią nie może być zbyt mocny. Nie znaczy to jednak że wykonując masaż klasyczny zupełnie nie używamy siły. Raczej panuje tu zasada „delikatnie ale stanowczo” . Oczywiste jest też ze zabieg powinien być przez to wykonywany nieco dłużej aczkolwiek nie może on trwać przesadnie długo. Zwykle 40-50 min to optymalny czas. Po tym czasie organizm może zostać przestymulowany i efekty uboczne mogą wziąć górę nad oczekiwanymi.

Pewnie teraz wszyscy przecierają ze zdumienia oczy myśląc: „ Jak to? Masaż relaksacyjny może mieć efekty uboczne?”

Efekty uboczne zabiegu.

Jasne że tak! Jak każda procedura lecznicza masaż klasyczny może mieć efekty uboczne. Oczywiście nie są to stany groźne czy zagrażające życiu. Pamiętać należy jednak że mogą wystąpić :

  • Ból i zawroty głowy
  • Uczucie senności
  • Zmniejszenie refleksu i zaburzenia precyzyjnej koordynacji ruchów (dlatego prowadzenie auta po długim zabiegu jest niewskazane)
  • wahania ciśnienia krwi
  • miejscowe odczucie głębokiego gorąca w tkankach masowanych

Po pierwszych zabiegach są one najbardziej nasilone i jeżeli je zauważycie na następnym spotkaniu z fizjoterapeutą czy masażystą koniecznie o nich powiedzcie! Może on wtedy zmodyfikować przebieg zabiegu tak by zminimalizować ich występowanie.

Jako nauczyciel masażu w Wielkopolskiej Szkole Medycznej zwracam szczególną uwagę by słuchacze umieli dobrać rodzaj techniki i chwytów do stanu i kondycji Pacjenta.

Kiedy nie wykonujemy masażu relaksacyjnego ?

Należy pamiętać że tak jak działania nieporządane tak samo istnieją przeciwskazania do wykonania masażu relaksacyjnego. Są to między innymi:

  • Wycieńczenie organizmu związane z ciężką chorobą
  • Stany chorobowe z gorączką lub okres bezpośrednio po nich
  • Zaawansowana i nieleczona osteoporoza
  • Stany zagrażające krwawieniem (przy pobieraniu dużych ilości leków antykoagulacyjnych) lub w przebiegu Hemofilii a u kobiet nie powinno się wykonywać masażu podczas krwawienia menstruacyjnego

Oczywiście doświadczony fizjoterapeuta lub masażysta bierze pod uwagę powyższe oraz podczas wywiadu dopytuje szczegółowo o stan zdrowia .

Warunki w jakich przeprowadzany powinien być masaż relaksacyjny.

W masażu klasycznym relaksacyjnym stawiamy na wygodę Pacjenta dlatego przed przystąpieniem do zabiegu należy upewnić się że masowanemu będzie w pełni komfortowo. Trzeba odpowiednio ułożyć ciało osoby masowanej by mięśnie i ścięgna opracowanego regionu były rozluźnione. Najlepiej wykonywać masaż na specjalnie przygotowanym do tego stole oraz używać odpowiednich podkładek dla ułożenia ciała.
Oczywiście każdy szanujący się masażysta czy fizjoterapeuta taki sprzęt powinien posiadać. Umożliwia to bezproblemowe wykonanie zabiegu niemal wszędzie. W miarę możliwości warunki otoczenia powinny być przyjazne. Nie powinno być hałaśliwie ani chłodno. Przyjmuje się że optymalna temperatura dla masażu to około 23-24 stopnie Celsjusza (pamiętamy by niemasowane części ciała były okryte).

Myśle że dlatego tak wiele osób decyduje się zarezerwować termin wizyty i skorzystać z masażu we własnym domu.

Jeśli Chcecie Państwo zamówić wizytę domową i masaż relaksacyjny to nie ma nic prostszego jak sięgnąć po telefon, wybrać numer 609676607 i zapytać o możliwe terminy wizyty.

Serdecznie zapraszam do korzystania z Masaży relaksacyjnych i leczniczych .

Mateusz Kruświcki

Fizjoterapeuta