Wielu pozornie zwyczajnych ludzi codziennie uprawia rekreacyjnie jakąś dyscyplinę sportu. Wielu też z poziomu kompletnie amatorskiego stara się wejść na szczebel profesjonalny. Są jeszcze tacy co pomimo wejścia już na wysoki poziom i osiągnięcia dobrych wyników nie robią z tego „ wielkiego HALO”. Tak czy i inaczej w każdej z wymienionych grup kontuzje czy drobne urazy to raczej sprawa pewna. Z cała pewnością też bardzo uprzykrzająca dalsze treningi i odbierająca chęci do poprawiania własnych rezultatów. Wszyscy zapytają teraz „ w takim razie jak unikać tego rodzaju ptoblemów?” . Odpowiedź jest jedna. Nie da się. Jest za to sposób, który pozwala wyjść z opresji a mianowicie skorzystać z usług Fizjoterapeuty znajdującego się pod hasłem rehabilitacja sportowa Poznań .
Czym ona się różni od zwyczajnego podejścia do Pacjenta?
Różnice w rehabilitacji zawodników .
Fizjoterapia w sporcie różni się tym że Pacjent nie jest zwyczajny ? Zazwyczaj do fizjoterapeuty trafiają Pacjenci ze stanami przeciążeniowym i dolegliwościami spowodowanymi bezruchem. W przypadku rehabilitacji sportowej raczej jest odwrotnie. Ponadto „zwyczajny” pacjent zwykle ma czas by przejść leczenie. Pacjent-zawodnik raczej tego czasu nie ma. Podejście do problemu podyktowane jest wtedy chęcią jak najszybszego przywrócenia zawodniczki czy zawodnika do gry lub startów w zawodach. Oczywiście idealną sytuacją jest możliwość wypoczynku zawodnika i koncentracji jedynie na rehabilitacji. Rzadko jednak mamy taki komfort pracy gdyż kontuzje zdążają się głównie podczas ciężkich treningów przed zawodami. Na dodatek nie wiadomo co począć gdy oprócz forsownych przygotowań do startu i kontuzji trzeba zmagać się ze zwyczajnym życiem ( pracą, obowiązkami w domu, rodzicielstwem) ? Wtedy pomocnym staje się skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty w ramach wizyt domowych. Można wpisać w wyszukiwarkę hasło rehabilitacja sportowa Poznań i wybrać fizjoterapeutę który dostosuje porę wizyty do naszych możliwości. Tak właśnie zrobiła Magda, zawodniczka reprezentująca nasz kraj w Mistrzostwach Świata w biegach przeszkodowych w kategorii 30-40lat.
Ale od początku. Około 3-4 tygodni przed zawodami Magdę zaczął boleć bark a ból promieniował do ręki. Dolegliwości pomimo zmniejszenia intensywności treningów nasilały się. Pomimo prawidłowo prowadzonego odpoczynku pomiędzy jednostkami treningowymi stan pacjentki się nie poprawiał.
Plan terapii i leczenie.
Zaczęliśmy od zlokalizowania źródła problemu i niestety okazało się że jest ich kilka. W związku z ilością zaburzeń w ruchomości tkanek stosowałem różnorodne techniki pracy z ciałem. Przewinęły się tu terapia manualna w modelu FDM, terapia tkanek miękkich, masaż głęboki czy terapia manualna metodą Mulligana. Praca zajęła nam kilka wizyt i jak sama Pacjentka stwierdziła niełatwo było znieść niektóre „tortury”. Pomimo goniącego nas czasu udało się jednak na tyle poprawić stan ramienia Magdy by mogła stanąć na starcie Mistrzostw Świata.
Wynik sportowy i wynik leczenia.
Pewnie interesuje Was wynik? Co do wyniku leczenia to myśle że byłby on jeszcze lepszy gdybyśmy mieli więcej czasu. Natomiast jeżeli chodzi o wynik sportowy to jest on wręcz fenomenalny. Na ponad 60 kobiet startujących (wystartowało 68) w tej kategorii Magda w swoim pierwszym starcie w MŚ dotarła do mety (doniosła opaskę – co oznacza że zaliczyła wszystkie przeszkody) i zmieściła się w pierwszej 20. Należy dodać że bieg ukończyło zaledwie 28 kobiet w tej kategorii!
Radość po ostatniej przeszkodzie Radość na mecie Jedyna Polka która ukończyła bieg
Jak widać po ukończeniu biegu zawodniczka jest w pełni zadowolona ? Ja również jestem zadowolony, że mogłem przyłożyć rękę (dosłownie) do tego sukcesu. To że się udało, oznacza że wizyty domowe realizowane pod hasłem rehabilitacja sportowa Poznań pomagają sportowcom wyczynowym i amatorom osiągnąć lepsze wyniki.