fbpx

Rehabilitacja po urazach kolan

Powrót do sprawności dzięki rehabilitacji

Najczęściej trzask lub kłujący ból i obrzęk informują nas o tym, że z naszym kolanem stało się coś złego. Jednakże zazwyczaj to tylko finał naszych wysiłków które robiliśmy nieświadomi że stan chorobowy w naszym kolanie istniał od dawna. Przecież zawsze po bieganiu czy przysiadach ze sztangą czuliśmy zmęczenie stawu i jakieś takie wzmożone jego wypełnienie. Do tych uczuć można się przecież przyzwyczaić. Świadczą jednak one najczęściej o początkach zmian przeciążeniowych ,które w późniejszym czasie mogą doprowadzić do ciężkiego urazu. Czasami po poważniejszych urazach należy wykonać zabiegi chirurgiczne takie jak rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego, plastyka łąkotek czy rekonstrukcje innych elementów kolana w celu przywrócenia prawidłowej statyki i ruchomości stawu.

Rehabilitacja po urazach kolan – rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego

 

Kolano to największy staw naszego organizmu. Mnogość jego elementów, możliwości ruchowe jak i przeciążenia jakie przenosi podczas chodu oraz uprawiania sportu narażają go nieustannie na urazy i mikrouszkodzenia. O ile te drugie są naturalną konsekwencją używania kończyn do lokomocji o tyle gdy dojdzie do urazu więzadeł, ścięgien mięśni lub łąkotek sytuacja robi się skomplikowana.

rehabilitacja poznań

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – rehabilitacja

Leczenie urazów kolana to sztuka trudna którą powinni zajmować się ortopedzi z doświadczeniem operacyjnym w traumatologii jak i ultrasonografii narządu ruchu. Tylko takie umiejętności pozwalają kompleksowo zająć się pacjentem. Kiedy natomiast czynności chirurgiczne są już wykonane należy przystąpić do rehabilitacji.

Tryb postępowania rehabilitacyjnego po rekonstrukcjach więzadeł krzyżowych lub/i pobocznych powinien być zróżnicowany w zależności od ilości etapów leczenia operacyjnego. Jeśli jest ono dwuetapowe to po artroskopowym oczyszczeniu stawu ( 1 etap) powinno ono mieć na celu jak najszybsze przywrócenie pełnej ruchomości i utrzymanie jak największej siły i masy mięśniowej uda gdyż ta po artroskopii niestety gwałtownie spada. W utrzymaniu prawidłowego zakresu ruchomości może w tym etapie pomagać szyna CPM jednakże jej stosowanie poleca się tylko przez okres około 10 dni. Nieodzownym elementem terapii jest też drenaż limfatyczny (powodujący szybszą ewakuację obrzęku pozabiegowego) i chłodzenie stawu za pomocą okładów lodowych wykonywane 4-5 razy dziennie przez 10-20 min w zależności od tolerancji. Należy w tym czasie wykonywać ćwiczenia izometryczne wszystkich grup mięśni uda a także pośladków i podudzi. Ćwiczenia czynne wszystkich ruchów w stawie biodrowym i skokowym (nawet z oporem). Ćwiczenia zakresu ruchu należy natomiast wykonywać w sposób wspomagany z terapeutą. Pacjent oczywiście w tym czasie porusza się o kulach. Po około 10 dniach i zdjęciu szwów w większym stopniu zaczyna się wprowadzać ćwiczenia sensomotoryczne oraz ćwiczenia neuromobilizacyjne według metod neurofizjologicznych by wzmocnić czucie głębokie w operowanej kończynie. W przypadku gdy Pacjent podczas artroskopii miał wykonane leczenie metodą mikrozłamań lub też było konieczne częściowe/całkowite usunięcie łąkotki należy rozważyć przedłużenie odciążania kończyny do 4-6 tyg. od zabiegu (oczywiście zasadniczą rolę ma tu opinia operatora). Taki przebieg rehabilitacji powoduje, iż opracowane podczas artroskopii kolana struktury mają szansę odpowiednio się wygoić a Pacjent ma odpowiedni komfort w postaci braku bólu. W kolejnych tygodniach wyucza się Pacjenta prawidłowego obciążania kończyny i wykonuje ćwiczenia stabilizacyjne.

Rehabilitacja po urazach kolan – przebieg

 

Jeżeli Pacjent po przeprowadzeniu pierwszego etapu leczenia artroskopowego i rehabilitacji ma problemy ze stabilnością kolana (uczucie uciekania, problemy przy zejściu po schodach) najczęściej wykonuje się artroskopową rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego. Dokonuje się tego pobierając tkanki własne pacjenta (najczęściej fragment mięśni kulszowo-goleniowych) lub wykorzystując sztuczne więzadło polimerowe. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego jest też możliwa za pomocą przeszczepu z banku tkanek, jest to jednak w naszym kraju jeszcze mało popularna metoda.

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ma w pierwszych dniach podobny przebieg do rehabilitacji z poprzedniego etapu leczenia. Z taką jednak różnicą że szczególną uwagę należy tu zwrócić na oszczędzanie wszczepu przez pierwsze tygodnie. Znaczy to tyle że nowoutworzone więzadło musi mieć czas na wygojenie i nadmierne jego rozciąganie może doprowadzić do zerwania lub rozciągnięcia i utraty funkcji. Dlatego też należy w każdym przypadku rekonstrukcji ściśle współpracować z fizjoterapeutą.

Oczywiście rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego czy innym leczeniu stawu kolanowego jest możliwa zarówno w ramach wizyt domowych jak i w gabinecie!

Zawsze staram się zadbać o kompleksowość i indywidualne podejście do problemów z jakimi zgłaszają się Pacjenci!

Zapraszam do działu Kontakt, by szybko umówić się na wizytę domową lub w gabinecie.

Tel. 609-676-607

Na pytania odpowiadam także na Facbook’u.