fbpx

Rehabilitacja sportowa Poznań. Co to takiego jest Flossing i dlaczego stosujemy go w leczeniu tkanek miękkich ?

Rehabilitacja sportowa Poznań.

#Flossing w sporcie #rehabilitacja sportowa Poznań  #rehabilitacja ortopedyczna Poznań

 

Wśród wielu metod pracy z tkankami miękkimi ostatnio wyróżnia się jedna. Jest to flossing. Wszyscy pewnie zastanawiają się co za magiczna siła tkwi w grubej,kauczukowej taśmie ? Otóż nie w samej taśmie moc, ale w ruchu tkanek w jaki ciało Pacjenta jest wprawiane przez siły kompresji oraz aktywną pracę mięśni.

Założenia i korzyści płynące ze stosowana Flossingu

Założenie metody opiera się na dobrze znanym zjawisku zmniejszenia dolegliwości bólowych w wyniku ucisku na tkankę. Stymulacja receptorów nacisku powoduje, że bodźce bólowe są słabiej przewodzone. Już starożytni używali tego typu sposobów by ulżyć sobie w bólu. Pojawiające się w tej metodzie częściowe,krótkotrwałe i dobrze kontrolowane niedokrwienie tkanki powoduje nasilenie tego efektu. Dodatkowo po zwolnieniu taśmy napływająca w dużej ilości krew powoduje bardzo dobre odżywienie tkanek i zmniejszenie lub eliminację miejscowych stanów zapalnych. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze gdy mamy do czynienia  z  przewlekłym zapaleniem tkanek ścięgnistych takich jak rozcięgno podeszwowe  czy łokieć tenisisty. Oczywiście aplikować możemy tą metodę również w innych przypadkach gdzie mamy do czynienia z nieprawidłowym funkcjonowaniem tkanek jak np. ograniczenia zakresu ruchu po urazach czy operacyjnym leczeniu kontuzji. Ciekawą możliwością używania flossingu jest również jego aplikacja zaraz po urazie lub w nieodległym od niego czasie, w celu zmniejszania obrzęku. Do spektrum zastosowań autor metody włącza również stany po operacjach narządów wewnętrznych oraz dolegliwości bólowe kręgosłupa gdzie poprzez działanie na poprawę ogólnej przesuwalności powięzi także uzyskuje się dobre efekty terapii.Kolejnym plusem metody jest szybkość jej wykonania i działanie natychmiast po zastosowaniu co daje duże możliwości oceny wyniku zabiegu jak i jego dostosowania do potrzeb danego pacjenta.

Minusy stosowania metody.

Teraz trochę o minusach Flossingu. Niewątpliwym jest  bolesność metody. Podczas ucisku i wykonywania ruchu kończyną poddaną owinięciu doznania pacjenta nie należą delikatnie mówiąc do przyjemnych. Ponadto po terapii mogą pojawić się pęknięte naczynka (tzw. pajączki), trwające dość długo zaczerwienienie, podbiegnięcia krwawe a także trwający dość długo obrzęk tkanki.

Oczywiście zastosowanie metody zgodnie ze wskazaniami i przeciwwskazaniami zależy od terapeuty, gdyż to jego ocena decyduje o wykonaniu bądź zaniechaniu procedury i to on bierze odpowiedzialność z wystąpienie powikłań pozabiegowych.

Zapraszam Państwa serdecznie do korzystania z moich umiejętności w zakresie Flossingu oraz innych technik terapeutycznych. Jeżeli podobał się Państwu artykuł zapraszam do polubienia na Facebook’u zarówno artykułu jak i strony Fizjoterapia-rehabilitacja.pl.

Pozdrawiam

Mateusz Kruświcki

Fizjoterapeuta

tel.609676607